Jak se zrodila perla

Perla je oblíbenou součástí mnoha šperků, kdy podtrhuje něžnou a přirozenou krásu ženy. Zdobí šperky již víc než 6 tisíc let. O zrození perly koluje velké množství mýtů a legend, je jen na vás, který příběh vás osloví a zaujme nejvíc.

 

Jak-se-zrodila-perla-Gioielli

Zrození v hlubině oceánu

Výjimečnost perly spočívá už v samotném počátku jejího zrodu. Jedná se totiž o jediný organický drahokam, který vzniká ve schránkách měkkýšů. Perla se ukrývá mezi schránkou a pláštěm těchto vodních živočichů, kteří žijí nejčastěji v hlubinách moří a oceánů.

 

Unikátnost perel

Zajímavostí je, že perla nevzniká náhodně, ale obranným mechanismem ústřic a perlorodek. I z toho důvodu je každá perla unikátní. Její barva závisí na perleťové vrstvě, která se nachází uvnitř lastury, závisle na prostředí, kde se tato lastura zrodila.

 

Hodnota perly

U stanovení hodnoty perel se kombinuje několik faktorů, na základě kterých je posuzována barva, tvar, perleťová vrstva, velikost i kvalita povrchu perly. K celkovému dojmu přispívá i lesk perly. Ten dává šperkům ojedinělost a šperky s perlami tak často vyčnívají nad ostatními.


Tisíce let stará symbolika

O perlách se často hovoří jako o symbolech čistoty, lásky a síly. V antické mytologii byla perla připodobňována k slzám bohů. Cenné byly bílé a růžové perly, které měly vznikat ze slz Evy, cennější se posléze staly černé perly, které měly být slzy Adama. Tyto černé perly mohly dokonce nosit jen panovníci a vysoce postavená šlechta.


Perly-Gioielli

Perly ve východních zemích

Již od minulosti přisuzovali lidé v Číně a Japonsku, perlám magickou moc, která dávala lidem moudrost a stabilitu do vztahů. Nošení perel posilovalo milostné vztahy, partnerské svazky a harmonii v lásce. Ženám perly dodaly smyslnost a půvab, některé dokonce v perlových špercích spaly, aby si navodily příjemné sny.

 

Mýty a legendy

V Mongolsku lidé věřili, že perla posiluje mužnost a pokoušeli se připravit nápoj z perel. V dalších asijských zemích se o perlách hovořilo jako o kouzelném měsíčním kamenu, ze kterého lze vyrobit elixír mládí.

 

Komu sluší perla

Šperky s perlami sluší každému. Říká se, že nošení perel dokáže navrátit duševní stabilitu a zkrotit nepříjemné emoce. Nositelkám přináší štěstí a chrání proti negativní energii. Perly jsou spojeny i s nevinností a mohou tak být ideálním dětským šperkem.

 

Další zajímavosti o perlách

  • Každá perla může mít jinou barvu. V takovém případě se zajímejte o symboliku barev, kdy například růžová perla přináší lásku, bílá stabilizuje vztahy, zlaté a černé perly podpoří v cestě za bohatstvím a slávou.
  • Perla je spojována i s křesťanstvím, kde je považována za symbol čistoty. První lidé, kteří věřili v Boha si dokonce mysleli, že Svatý grál je pokryt perlami, vytvořenými z čisté vody.
  • O perlách se říká, že jsou měsíčním kamenem. Šperk s perlami se hodí pro zrozence Blíženců, Vah, Ryb a také Raka. Těmto znamením navrací potřebnou stabilitu a klid do duše.

 

Jaký máte názor na šperky s perlami vy? Nosíte je? Líbí se vám?